Demens és Fogyatékkal Élők Nappali Ellátása

Szolgáltatás feladata és célja:

A harmadik életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékos, illetve autista személyek részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére, továbbá igény szerint megszervezi az ellátottak napközbeni étkeztetését.

A fogyatékos személyek nappali intézménye az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelően napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt, illetve a helyi igényeknek megfelelően közösségi programokat szervez, valamint helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, csoportoknak és biztosítja, hogy a szolgáltatás nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által elérhető módon működjön.

Feladatkörében azon három éven felüli fogyatékos személyek gondozását látja el, akik veszélyeztető magatartást nem tanúsítanak és állandó ápolást és orvosi ellátást nem igényelnek.

Azon fogyatékos gyermekek esetében, akik gyógypedagógiai nevelésre, oktatásra alkalmasak és felvételük, elhelyezésük a koruknak, állapotuknak megfelelő oktatási intézményben biztosítható azoknak csak a tanítási szünet idejére nyújthat ellátást.

 

Az ellátandó célcsoport jellemzői:

Csenger, Fehérgyarmat, Mátészalka kistérség közigazgatási területén élő személyek, akik harmadik életévüket betöltött, elsősorban saját otthonukban élő, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló, értelmi-, látás-, hallás-, mozgásszervi fogyatékos, illetve autista személyek.

Nagyobb létszámban Porcsalma településről és a közelebb fekvő településekről igénylik a szolgáltatást. Az ellátottak heterogén csoportot alkotnak mind életkor és nem tekintetében. Az ellátást igénybevevők és igénylő nők kétszer többen vannak, mint a férfiak. Életkor tekintetében 19 életévét betöltött fogyatékos személy a legfiatalabb és 78 évet betöltött a legidősebb. Fogyatékosság típusa szerinti osztályozás alapján kisebb arányban található meg közöttük a hallássérült, látássérült. Az igénylők nagyobb arányát a mozgássérült és értelmi fogyatékos személyek alkotják.

 

 

Az ellátás igénybevételének módja:

A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője szóbeli vagy írásbeli kérelmére, indítványára történik. Ha az ellátást igénylő személy cselekvőképtelen, a kérelmet, illetve indítványt – az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve – a törvényes képviselője terjeszti elő. A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével vagy – ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta – önállóan terjesztheti elő.

 

A kérelem előterjesztésekor mellékelni kell a 9/ 1999. (XI. 24.) SzCsM Rendelet 1. számú melléklet I. része szerinti orvosi igazolást.

A szociális ellátás iránti kérelemről az intézményvezető dönt. Az intézményvezető a döntésről értesíti az ellátást, igénylőt, illetve törvényes képviselőjét. Elutasítás esetén az értesítés írásban történik. A kérelmek érdemi elbírálásáról, a szolgáltatás megkezdésének legkorábbi időpontjáról az intézmény vezetője értesítést küld.

 

Az alapszolgáltatást igénylő személy az ellátás kérelmezésekor írásban nyilatkozik arról, hogy igénybe vesz-e más szolgáltatónál, intézménynél valamilyen alapszolgáltatást.

 

A fogyatékos személyek nappali ellátásának igénybevétele iránti kérelemhez mellékelni kell a fogyatékosság fennállását igazoló,

a) a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság, illetve az országos szakértői és rehabilitációs tevékenységet végző bizottság szakértői véleményét vagy

b) a fogyatékosság jellege szerinti szakorvosi leletet vagy

c) az ellátás megállapítását, illetve folyósítását igazoló határozattal vagy más okirattal,

d) az ellátás megállapításának alapjául szolgáló, a fogyatékosság fennállását igazoló szakvéleménnyel.

Kiskorú esetében a fogyatékos személyek otthonába történő elhelyezés iránti kérelemhez mellékelni kell a területileg illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság [1993. évi LXXIX. tv. 30. § (3) bek.] szakvéleményét.

Ha az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője az intézmény vezetőjének döntését vitatja az arról szóló értesítést kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat.

Az egyházi fenntartású intézménynél a megállapodás megkötésére feljogosított személy vagy az intézményfenntartó által megbízott más személy a nappali ellátást igénylő ellátottal megállapodást köt, mely a személyes adatokon túl tartalmazza az ellátás időtartamát, az intézmény által nyújtott szolgáltatás formáját, módját, körét, az intézményi jogviszony megszűnésére vonatkozó szabályokat és a próbaidő tartamát.

 



 

  • Porcsalmai Református Egyház
  • Porcsalma Nagyközség Önkormányzata
  • Pátyod Község Önkormányzata
  • Csenger Járási Hivatal